Możliwości magazynowania chwilowo niewykorzystanej energii elektrycznej to „magazynowanie” w sieci lub zastosowanie magazynów ciepła.
- WYDAJNOŚĆ
- OSZCZĘDNOŚĆ
System instalacji fotowoltaicznej współpracujący z pompą ciepła w domu jednorodzinnym daje zasadniczo trzy rożne możliwości magazynowania chwilowo niewykorzystanej energii elektrycznej: „magazynowanie” w sieci, czyli roczny system opustu, zastosowanie magazynów ciepła lub elektrochemicznych.
„Magazynowanie” w systemie opustu
System opustu można porównać do magazynu energii elektrycznej o rocznej sprawności 80% (lub 70% – dla instalacji PV o mocy większej niż 10 kWp). Jeśli skorzysta się z własnej energii, którą udostępni w ciągu roku sprzedawca energii, traci się 20% energii wyprodukowanej we własnym zakresie. Zastosowanie pompy ciepła pozwala na znaczne zwiększenie udziału autokonsumpcji, do 20-30%, a w przypadku dodatkowego chłodzenia nawet 40%. Rzeczywisty współczynnik opustu wzrasta wtedy do 84-88%, a „koszt” magazynowania spada, gdyż dotyczy tylko części wyprodukowanej energii.
Magazynowanie energii w formie ciepła
Drugim sposobem magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację PV jest podwyższenie zadanej temperatury c.w.u., podwyższenie tej temperatury w zasobniku buforowym lub korelacja pracy pompy ciepła z pracą instalacji PV. Ponadto, gdy zwiększy się lub obniży temperaturę w pomieszczeniach, również masa budynku będzie wykorzystywana jako bufor ciepła. Jednak ta forma zarządzania energią jest ograniczona przez wymagania komfortu użytkowników. Aktywny tryb chłodzenia może być również stosowany, jeśli rozprowadzanie i przenoszenie ciepła odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednich odbiorników ciepła, np. instalacji płaszczyznowych lub klimakonwektorów.
Akumulatory litowo-jonowe.
Technologia ta bardzo szybko zdobywa popularność, głownie z powodu szybkiego spadku ceny oraz wielu korzyści w stosunku do technologii kwasowo-ołowiowej. Sprawność gromadzenia energii w akumulatorach litowo-jonowych oscyluje wokół 80% i jest znacznie wyższa niż w kwasowo-ołowiowych. Ponadto akumulatory litowo-jonowe zapewniają znacznie wyższą gęstość przechowywanej energii, co przekłada się na ich niższą wagę, a co ważniejsze – mają wysoką gęstość mocy, dzięki czemu akumulator o małej pojemności może być ładowany i rozładowywany dużymi prądami. Jest to ważna cecha, szczególnie dla zastosowań domowych, gdy pojawiają się duże, lecz krótkie pobory mocy. Technologia litowo-jonowa ma także swoje ograniczenia. Głównym jest wysoka cena, która w części rekompensowana jest dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania. Akumulatory te muszą być precyzyjnie ładowane, a zaburzenia tego procesu lub uszkodzenie akumulatora grożą samozapłonem ogniwa. Konieczność zwiększenia bezpieczeństwa pracy także wpływa na cenę tego typu akumulatorów. Zastosowanie akumulatorów w instalacji PV najczęściej odbywa się w oparciu o dwie koncepcje:
- zastosowanie osobnego falownika obsługującego tylko akumulatory,
- integracja obsługi akumulatorów i modułów PV przez jeden falownik.
FRONIUS ENERGY PACKAGE
Indywidualne rozwiązanie gromadzenia energii, zapewniające 24 godziny słońca.
Fronius Symo Hybrid to serce rozwiązania zapewniającego 24 godziny słońca – Fronius Energy Package. Trójfazowy falownik, dostępny w klasie mocy od 3,0 do 5,0 kW, umożliwia gromadzenie w akumulatorze nadmiaru energii wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną.
Rezultat: maksymalny udział zużycia energii na potrzeby własne i maksymalna niezależność od dostaw energii. W ten sposób nadmiar energii solarnej można wykorzystać w okresach, gdy tej energii jest mało lub też, gdy w ogóle nie jest wytwarzana. Dzięki funkcji zasilania awaryjnego gospodarstwo domowe może być optymalnie zasilane energią także w przypadku przerw w jej dostawie. Fronius Symo Hybrid umożliwia ładowanie akumulatora zarówno od strony prądu stałego, jak i prądu przemiennego, dzięki czemu od strony AC możliwe jest również podłączenie dodatkowego generatora PV do Fronius Symo Hybrid. To sprawia, że Fronius Energy Package jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych instalacji, jak i do modernizacji istniejących systemów PV.