Wyszków – Czy pompy ciepła mogą wspierać fotowoltaikę i wzajemnie? ☎︎518937693

Wyszków – Połączenie pomp ciepła i fotowoltaiki, paneli fotowoltaicznych, słonecznych, modułów wraz z montażem jest wspierane przez program „Czyste Powietrze” 2.0
Połączenie systemów pomp ciepła i fotowoltaiki wspierane jest zewnętrznie przez rządowy program „Czyste Powietrze” w wersji 2.0. Wsparcie to polega na możliwości większej intensywności dotowania w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, pomp gruntowych i również oprócz tego zwiększonego dofinansowania – w sensie większej łącznej dotacji w programie „Czyste Powietrze”.

Ile energii potrzebuje pompa ciepła?

Przykład:

  • dom wolnostojący, nowo wybudowany,
  • powierzchnia – 100m2, 
  • szacowany współczynnik zapotrzebowania na ciepło 100 kWh/m2/rok,

Do ogrzewania budynku potrzeba 10 000 kWh/rok energii cieplnej. Instalacja służy również do przygotowania c.w.u. 

  • liczba mieszkańców – 4, 
  • do ogrzewania c.w.u do temp. 42 st. C – ok. 2000 kWh/rok energii cieplnej/rok.

Dobór systemu z pompą ciepła i PV

Przy wymiarowaniu systemu fotowoltaicznego współpracującego z pompą ciepła w zakresie produkcji energii elektrycznej, jej zużycia i magazynowania w sieci elektrycznej istotnych jest przede wszystkim kilka czynników. W celu ułatwienia obliczeń, przedstawiamy zależności między współczynnikiem samowystarczalności WSW a mocą instalacji PV. Ważnym aspektem jest także szacowane zużycie energii na rożne cele. 

Określenie wskaźnika zużycia własnego 

Przede wszystkim jeśli instalacja będzie współpracować z siecią energetyczną (on-grid), cały system powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić możliwie wysoki wskaźnik zużycia własnego. Ponieważ w tym zakresie można osiągnąć wartości między 20 a 40% zużycia własnego, a w przyszłości – gdy dodatkowo zastosuje akumulatory elektryczne – możliwe jest nawet 65%. W celu oceny wskaźnika zużycia własnego należy ustalić wielkość produkcji energii z instalacji PV. Waźnym aspektem jest także ustalenie wielkości zużycia/zapotrzebowania na energię w konkretnym gospodarstwie domowym.