Pułtusk – Razem czy osobno? Pytanie może wydawać się dwuznaczne, ale w tym wypadku nie dotyczy spraw osobistych, ale wyboru systemu ogrzewania domu i wody użytkowej podczas budowy lub remontu. Czy warto połączyć ten system z instalacją fotowoltaiczną? Przecież system PV najwydajniej pracuje w okresie letnim a największe zapotrzebowanie na energię przy ogrzewaniu domu, np. pompą ciepła przypada w zimie.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne w Pułtusku – dlaczego warto?
Pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu, wentylacji lub do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, by mogła działać wymaga zasilania energią elektryczną. Z kolei panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy i ekologiczny prąd. Połączenie tych dwóch urządzeń jest więc korzystne dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Co więcej, pompa ciepła pozwala zwiększyć bieżącą konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to korzystniejsze niż system opustów ponieważ wytworzony prąd możemy wykorzystać 1:1, a nie 1:0,8 lub 1:0,7.
Panele fotowoltaiczne i powietrzna pompa ciepła – na czym polega współdziałanie tych urządzeń?
Nie musisz bacznie obserwować rynku energetycznego, aby zauważyć, że urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, jakimi są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością – wystarczy spojrzeć na dachy domów jednorodzinnych. Ich właściciele często łączą panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w jeden system, aby ogrzewanie domu kosztowało ich nawet 80% mniej niż w przypadku ogrzewania za pomocą kotła.
Czy pompy ciepła mogą wspierać fotowoltaikę i wzajemnie?
Wzajemne wsparcie fotowoltaiki i pomp ciepła już w tej chwili widać bardzo mocno. Dotyczy to zarówno budynków nowych, jak i istniejących. W jaki sposób pompy ciepła i fotowoltaika wspierają się nawzajem? Jedyny taki dystrybutor który gwarantuje montaż na najwyższym poziomie.