Panele fotowoltaiczne, słoneczne — budowa i zastosowanie Kazuń Czosnów Nowy Dwór Mazowiecki
Panele fotowoltaiczne to inaczej panele słoneczne, solarne albo moduły fotowoltaiczne, których zadaniem jest wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. W zależności od typu instalacji, energia ta może posłużyć bezpośrednio do zasilania urządzeń elektrycznych (OFF-GRID) lub pośrednio do zasilania tych urządzeń poprzez oddanie jej do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej (ON-GRID).
Sprawność modułów fotowoltaicznych sięga do 16% i jest zależna od warunków nasłonecznienia, temperatury i kąta nachylenia. W ofercie dostępne są panele fotowoltaiczne, które mogą być stosowane w dowolnych typach instalacji. Ponadto panele fotowoltaiczne (słoneczne) charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co potwierdzają stosowne certyfikaty. 12-letna gwarancja na produkt oraz 25-letnia gwarancja wydajności, to potwierdzenie tejże wydajności i niezawodności. Panele fotowoltaiczne mają także bardzo dużą wytrzymałość na zalegający śnieg, gradobicie oraz obciążenie wiatrem.
Panel fotowoltaiczny współpracuje z falownikiem (inwerterem), który przetwarza energię słoneczną w prąd o napięciu do 230 V. Dzięki temu może on być wykorzystywany do zasilania urządzeń AGD czy RTV oraz niewielkich maszyn. Typowe panele słoneczne są zbudowane z ramy, w którą zostały wmontowane ogniwa fotowoltaiczne. Zewnętrzną powierzchnię ogniw dodatkowo chronią przed uszkodzeniem laminowanie folią EVA oraz specjalna szyba. Od spodu panele fotowoltaiczne (słoneczne) są zabezpieczane warstwą folii poliestrowej i płytą.