Panele fotowoltaiczne zamieniają energię z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Stały prąd, który zostaje wytworzony w fotowoltaiceprzepływa przez inwerter i następnie ulega przekształceniu w prąd zmienny. Jest to identyczna energia elektryczna, jaka dostępna jest w gniazdkach. Jej napięcie wynosi 230 V. Uzyskaną w ten prosty i ekologiczny sposób energię elektryczną można przeznaczać na bieżące potrzeby energetyczne, jak również magazynować bądź też odsprzedawać.
Zjawisko zamieniania energii słonecznej w energię elektryczną znane jest od 200 lat. Prekursorem tego pomysłu był niejaki Aleksander Becquerelo, który w pierwszej połowie XIX wieku zaobserwował tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Rozwiązanie to pojawiło się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku na terenie Niemiec. Obecnie, nasi zachodni sąsiedzi to pionierzy w produkcji ekologicznej energii. W Polsce fotowoltaika podlega nieustannemu rozwojowi i cieszy się coraz większą popularnością. Szacunkowo, w roku 2017, na terenie Polski działało około 20 000 tysięcy tego typu instalacji.
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych przez wykwalifikowaną ekipę (TechGreen Energy Nieporęt) ☎︎518-937693 to podstawa efektywnej pracy instalacji. Ich usytuowanie na dachu ma duży wpływ na wydajność, a co za tym idzie, również na opłacalność całej inwestycji. Aby panele fotowoltaiczne działały najbardziej wydajnie, powinny mieć zapewniony możliwie najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Na co zwrócić uwagę podczas montażu fotowoltaiki na dachu?
Montaż paneli fotowoltaicznych – z której strony domu
Powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest znaczna – do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzeba ogniw o powierzchni blisko 7 m2 – więc niewiele osób decyduje się ustawić je na działce koło domu, bo tam zwykle szkoda na nie miejsca, a jeśli się weźmie pod uwagę, że nie mogą być zacienione, może się okazać, że po prostu go brakuje. Najczęściej instaluje nazywane są jako ogniwa fotowoltaiczne , kolektory słoneczne które montuje się je na dachu lub na gruncie.
Często spotykamy się też z nazwą solary słoneczne lub fotowoltaiczne.
Montaż instalacji fotowoltaicznej :
Powszechnie przyjmuje się, że najkorzystniejsze jest ustawienie instalacji na południe i pod kątem około 30-40 stopni. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych skierowanych na północ. Należy także wziąć pod uwagę w jakim czasie mamy największe zapotrzebowanie na energię. Jeśli największy pobór energii jest po południu, wówczas najmniej korzystne będzie kierowanie instalacji na wschód.