Legionowo ☎︎518-937-693 ☀️ Wieliszew☀️

Do końca marca 2022 fotowoltaika na starych zasadach

29.10.2021 Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, który w błyskawicznym tempie został zatwierdzony.

Początkowy wariant ustawy dotyczący fotowoltaiki został przygotowany jakiś czas temu. Ze względu, iż Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaczęła wprowadzać zbyt wiele poprawek – Jadwiga Emilewicz, wnioskodawczyni zdecydowała o wycofaniu ustawy.

Nie stanowiło to problemu posłom ani posłankom. Jeszcze tego samego dnia pojawił się projekt zmian dotyczący odnawialnych źródeł energii i zostały przeprowadzone jego dwa czytania.

Ustawa przegłosowana – 225 głosów „za”

Ustawa po niecałych 24 godzinach trafiła pod głosowanie – przyjęta przy udziale 225 głosów „za”. 212 posłów było przeciwnych, 22 nie głosowało, a jeden wstrzymał się od głosu. Wśród posłanek, które nie głosowały była – Jadwiga Emilewicz. Aktualnie ustawa ma trafić do Senatu.

Podział prosumentów na „starych” i „nowych”

Główną zmianą w ustawie jest podział prosumentów na dwie grupy – obecnych i przyszłych. Osoby, które do końca marca 2022r. wprowadzą energię elektryczną ze swoich instalacji lub też będą miały przyłączoną instalację fotowoltaiczną do sieci, będą uznawane jako „starsi” prosumenci. Producenci energii przez najbliższe 15 lat od momentu podłączenia do sieci będą mogli korzystać z dotychczas obowiązującego systemu opustów. Wygląda on w następujący sposób, że dla instalacji do 10 kWp – współczynnik wynosi 0,8, dla tych powyżej 10 kWp – 0,7. Za każdą jednostkę energii wprowadzoną do sieci będzie można pobrać 0,8 lub 0,7 za darmo.

W rozumieniu ustawy za nowych prosumentów uznaje się osoby, które zaczną korzystać z fotowoltaiki po 31 marca 2022r. Nie będą oni już rozliczani według systemu opustów, a za pomocą net-billingu. Wprowadzona zmiana umożliwia sprzedaż nadwyżek energii do sieci ale też i normalną odpłatność za prąd odbierany z sieci.