Magazyn energii dla Twojego domu = Twoja NIEZALEŻNOŚĆ
Magazyn energii pozwoli Ci zoptymalizować zużycie darmowej energii z fotowoltaiki. Dzięki niemu zyskasz swobodę w jej wykorzystaniu i zmaksymalizujesz swoje oszczędności. Urządzenie zapewni Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo w przypadku awarii zasilania – kiedy w okolicy nie ma prądu, Ty ciągle masz do niego dostęp. Niezależność i wygoda jest na wyciągnięcie Twojej ręki!
Magazyny energii – zasada działania
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną w celu produkcji energii elektrycznej zasilającej urządzenia elektryczne w domach, firmach czy gospodarstwach rolnych. Ze względu na uzależnienie działania paneli słonecznych od warunków pogodowych, w tym nasłonecznienia, a także od rytmu dobowego (dnia i nocy) niekiedy produkowana jest nadwyżka energii elektrycznej, zaś w innych momentach zapotrzebowanie przewyższa bieżącą produkcję. Właśnie dlatego konieczne jest magazynowanie energii wyprodukowanej w nadmiarze – umożliwia to korzystanie z niej w trakcie przerw w pracy paneli słonecznych.
Nadwyżka energii elektrycznej może zostać odprowadzona do sieci energetycznej, jednakże odzyskać z niej można jedynie 80% wyprodukowanego prądu. Drugą opcją jest montaż magazynu energii elektrycznej. Magazyn energii to urządzenie, które umożliwia przechowywanie i oddawanie energii elektrycznej wyprodukowanej za pomocą domowej instalacji fotowoltaicznej. To sposób na skorzystanie z niemal całości wyprodukowanego prądu. Więcej na temat zasady działania magazynu energii możesz przeczytać tutaj: Jak działa magazyn energii?.
Rodzaje magazynów energii
Aktualnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem magazynu energii dobieranym do domowych instalacji PV jest magazyn energii wyposażony w akumulator (magazyn energii elektrochemiczny). Wśród dostępnych na rynku urządzeń znaleźć można:
- Magazyny energii mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe)
- Magazyny energii elektrochemiczne (akumulatory i ładowalne baterie)
- Magazyny energii chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu)
- Magazyny energii termiczne (akumulacja ciepła jawnego lub utajonego)
- Magazyny energii elektryczne (superkondensatory)
Pojemność magazynu energii
Dobierając magazyn energii koniecznie należy zwrócić uwagę na jego pojemność. Pojemność magazynu energii to informacja o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać w momencie jego pełnego naładowania. Pojemność akumulatora powinna zostać dobrana odpowiednio do mocy instalacji fotowoltaicznej, co zapewni wydajną i długoletnią pracę urządzenia do magazynowania energii.