Off Grid w Legionowie i okolicy

Instalacje off-grid wyposażone w akumulatory energii dają możliwość magazynowania energii elektrycznej. Mimo to, w Polsce najczęściej decydujemy się na instalację fotowoltaiczną on-grid, czyli podłączoną do zewnętrznej sieci energetycznej. Dlaczego? A może warto zainwestować w instalację off-grid? Jakie argumenty przemawiają za wyborem domowego magazynu energii fotowoltaicznej? Poznaj zalety i wady off-grid.

Zestawy typu Off-Grid NIE WYMAGAJĄ żadnego zgłoszenia do zakładu sieci energetycznej. Systemy fotowoltaiczne Off-Grid są w pełni samodzielne i nie oddają nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci dystrubucji energią. Nadmiar energii gromadzony jest w akumualtorach. Dlatego poniższe zestawy Off-Grid w pełni spełniają normy dotyczacę energii odnawialnej ze słońca i wchodzące w życie od 2022r. 

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA OFF-GRID – CZY WARTO? ZALETY, WADY, PORADY

ZALETY OFF-GRID

Zarówno instalacja on-grid, jak i off-grid mają swoje zalety i wady. W przypadku systemu wyspowego bardzo istotny jest fakt, że cały wyprodukowany prąd stały i przekonwertowany przez inwerter prąd zmienny może być wykorzystany przez właściciela. Niestety konieczne jest też znacznie bardziej staranne i przemyślane dobranie elementów instalacji tak, aby moc paneli była podobna, a nawet wyższa od potrzeb gospodarstwa. Do zalet instalacji off-grid można zaliczyć:

  • całkowite uniezależnienie się od firm zewnętrznych, które dystrybuują energię elektryczną w sieci,
  • stabilne i niezmienne koszty ponoszone w związku z pokrywaniem zapotrzebowania na prąd,
  • możliwość wykorzystania całej wyprodukowanej energii,
  • brak oddziaływania sieci na pracę instalacji i zasilanie budynku,
  • możliwość korzystania z prądu stałego bez jego konwersji przez inwerter na prąd zmienny.

Wybór systemów fotowoltaicznych off-grid ma też zalety z punktu widzenia sieci energetycznej. Ograniczenie liczby przyłączonych mikroelektrowni może ją znacznie odciążyć i uprościć dysponowanie nadwyżką energii elektrycznej przez dystrybutora.

WADY OFF GRID

Obok kilku zalet instalacji fotowoltaicznej off-grid trzeba też wskazać wady. Największym problemem, jaki wiąże się z jej użytkowaniem, jest konieczność zaspokojenia potrzeb energetycznych domu, które są wyższe zimą, odwrotnie do wielkości produkcji prądu. Wśród wad tego wariantu specjaliści wymieniają:

  • konieczność magazynowania energii w akumulatorach na okres obniżonej produkcji, co wiąże się z zakupem drogich baterii oraz obowiązkiem ich systematycznego ładowania,
  • koszt montażu systemu off-grid o około 50 % wyższy od systemu on-grid,
  • konieczność cyklicznej wymiany akumulatorów, gdyż nawet najlepszy magazyn energii ulega zużyciu.

Wymienione wyżej wady w większości wpływają na wysokie koszty wykonania instalacji i dłuższy okres zwrotu inwestycji. Problematyczne są bowiem magazynowanie energii i drogie akumulatory, które trzeba wymieniać mniej więcej co 5 lat. Niestety w na obecnym etapie rozwoju fotowoltaiki wyzwania magazynowania nadwyżek prądu są dopiero w fazie poszukiwań tańszych i efektywniejszych metod.