Opłacalność Fotowoltaiki w Legionowie, Wyszkowie, Pułtusku od stycznia 2022r.

Opłacalność fotowoltaiki – kiedy zwrócą się panele słoneczne?

Autor: TechGreen Energy

Fotowoltaika to najczystsza forma energii, która jest dostępna dla każdego posiadacza domu. Na skutek rozwoju technologicznego instalacja paneli solarnych z roku na rok jest coraz tańsza (względem cen z początku lat 70. XX w. ogniwa są tańsze już o ponad 99%). Dodając do tego fakt, że ceny za prąd rosną w ekspresowym tempie, nawet o kilkadziesiąt procent rdr., opłacalność instalacji fotowoltaicznych staje się coraz wyraźniejsza. Aby jednak oszacować dokładne prognozy finansowo-energetyczne dla swojego gospodarstwa, trzeba przeanalizować wszystkie koszty i zyski z fotowoltaiki. To, w jakim stopniu panele fotowoltaiczne będą opłacalną inwestycją, zależy od kilku różnych czynników. W poniższym kompendium sprawdzisz dokładnie, co wpływa na opłacalność fotowoltaiki, jakie są zalety instalacji i kiedy szczególnie warto się na nią zdecydować.

Kiedy wiemy już, jak działa nasza instalacja fotowoltaiczna, pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie warunki powinniśmy spełnić, aby móc cieszyć się energią elektryczną pochodzącą ze słońca w naszych domach.

Chcąc zacząć wykorzystywać czysty prąd z energii słonecznej do zasilenia swoich urządzeń domowych często w naszych głowach pojawia się seria pytań. Czy mogę to zrobić na dachu swojego domu? A może mój dach się do tego nie nadaje? Czy w takim razie mogę zamontować instalację fotowoltaiczną na swojej działce? W jaki sposób powinienem ustawić panele słoneczne? Jaka moc instalacji jest mi potrzebna? Czy fotowoltaika się opłaca? I wreszcie: jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i ceny poszczególnych elementów? W tym artykule znajdziemy odpowiedź na każde z powyższych pytań i przyjrzymy się bliżej warunkom niezbędnym, aby móc zostać producentem zielonej energii dla swojego domu.

Nowe zasady rozliczania prosumentów od 2022 roku: zobacz, ile możesz stracić!

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną? Nie ma na co czekać! Jeśli nie zdecydujesz się teraz, możesz sporo stracić. Od 01.01.2022 r. zasady rozliczania prosumentów mogą zmienić się… na gorsze! Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o prawie energetycznym, którą teraz poddano konsultacjom społecznym. Proponowane przez rząd zmiany mają bezpośredni wpływ na rozliczenia posiadaczy instalacji fotowoltaicznych z dostawcami prądu. Mówiąc wprost: nadchodzące zmiany uderzą w Twój portfel. I to ostro. Jak temu zapobiec? Jak uniknąć nowego systemu rozliczeń odbiorców energii i nadwyżek prądu, jakie generuje fotowoltaika?

Zmiany w rozliczeniu Prosumentów

Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany w sposobie rozliczania się Prosumentów za energię. Zniknąć ma system tzw. opustów, pozwalający na “magazynowanie” energii w sieci. Do tej pory użytkownicy paneli fotowoltaicznych mogli oddawać nadwyżki energii do sieci energetycznej, a następnie, w momencie zapotrzebowania odebrać ją w 70 lub 80%. Od stycznia 2022 roku, system opustów ma zostać zastąpiony mechanizmem rynkowym. Prosument będzie mógł sprzedać ją „agregatorom”, czyli nowym podmiotom na rynku energii. Niedobory, będzie mógł odkupić od dostawców prądu. Zmiany były nieuniknione. Nowy system nie będzie tak korzystny jak obecny.
Niestety odbije się to na nowych właścicielach fotowoltaiki, czyli tych którzy założą instalację po 31.12.2021 r.

LEGIONOWO

WYSZKÓW

PUŁTUSK