Panele Fotowoltaiczne i Instalacje Fotowoltaiczne Legionowo

Instalacja fotowoltaiczna ON-GRID i OFF-GRID

Instalacje fotowoltaiczne mogą funkcjonować wg różnych zasad. Najczęściej spotykanym ze względów praktycznych i ekonomicznych są układy tzw. ON-GRID, czyli podłączone do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu możliwe jest oddawanie nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej do sieci i odbieranie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania na zasadzie tzw. net-meteringu. Takie rozwiązanie jest zwykle korzystniejsze ekonomicznie niż układ typu OFF-GRID, niezależne od sieci elektroenergetycznej, w którym wymagane jest stosowanie kosztownych akumulatorów. Trzeci rodzaj instalacji – hybrydowy łączy w sobie cechy układu ON-GRID i OFF-GRID, jednak ze względów ekonomicznych jest stosowany najrzadziej.

Instalacja fotowoltaiczna – działanie

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Instalacja PV oraz sposób jej funkcjonowania są stosunkowo proste. Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, w jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne.

Aby móc korzystać z prądu, który wytworzyła instalacja fotowoltaiczna, na przykład w domu lub firmie, niezbędny jest inwerter solarny (falownik). To urządzenie, przy pomocy którego prąd stały, jaki powstał z energii słonecznej, zostaje przekształcony w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. To znaczy na taki, który znajduje się w naszych gniazdkach elektrycznych.

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW

TECHGREEN ENERGY® konstruuje swoją ofertę w taki sposób, aby wychodzić naprzeciw potrzebom klientów indywidualnych. Instalacja fotowoltaiczna 5 kW to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej oscyluje w granicach nieco ponad 5000 kWh w skali całego roku.

Moc instalacji należy dobrać względem konkretnych potrzeb danego gospodarstwa domowego. W tym celu warto wykorzystać wzory na przeliczenie mocy instalacji, znając: roczną lub miesięczną kwotę rozliczenia za prąd lub dobierając rozwiązania dla większego zużycia energii elektrycznej zimą. Zestaw fotowoltaiczny 5 kW w optymalnych warunkach (przy pełnej wydajności, bez przekroczenia dopuszczalnej przez producenta temperatury itp.) może oferować moc znamionową dochodzącą nawet do 5.92 kW. Odpowiada to szacunkowej rocznej produkcji prądu na poziomie 5900 kWh. Właściwie dobrana moc instalacji fotowoltaicznej gwarantuje, że może ona pokryć całe zapotrzebowanie elektryczne danego gospodarstwa. Fotowoltaika 5 kW to także atrakcyjna opcja oferująca możliwość częściowej redukcji zużycia prądu – wtedy też instalacja służy jako dodatkowe źródło zasilania. Każde gospodarstwo domowe ma nieco inne potrzeby. W zależności od liczby domowników oraz zużycia energii elektrycznej w perspektywie roku można dobrać takie rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, a przy tym zapewni znaczące oszczędności.