Szybki postęp technologii znacznie przyczynił się do obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznych. Obowiązujący w Polsce system bilansowania rocznego (tzw. opustu) umożliwia wykorzystanie darmowej energii ze słońca również w półroczu zimowym. Dzięki temu panele PV stają się coraz powszechniejszym elementem na dachach budynków mieszkalnych.
Fotowoltaika i kocioł elektryczny
Instalacje fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych mają z reguły moc do 10 kWp, co w polskim klimacie pozwala uzyskać ok 10.000 kWh energii rocznie. Przeciętne zużycie energii na potrzeby oświetlenia oraz AGD i RTV jest na poziomie 3.000 kWh/rok. Przy cenie energii w taryfie G11 wynoszącej 0,62 zł/kWh, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić 1.860 zł rocznie. Pozostałą darmową energię ze słońca, dzięki zastosowaniu kotła elektrycznego lub pompy ciepła można przeznaczyć na ogrzewanie wody i domu. Pozwala to dodatkowo zaoszczędzić do ok. 3.500 zł rocznie!
Pompa ciepła czy kocioł elektryczny do fotowoltaiki?
Pompa ciepła w porównaniu z kotłem zużywa mniej energii. Kocioł elektryczny jest z kolei zdecydowanie tańszy w instalacji i łatwo go wpiąć do istniejącego systemu. Dzięki temu w starszych budynkach kocioł elektryczny może stać się dodatkowym źródłem ciepła wykorzystującym czystą, darmową energię ze słońca bez konieczności kosztownej modernizacji całej instalacji grzewczej.
Z kolei w nowym energooszczędnym budownictwie zapotrzebowanie na energię do celów ogrzewania jest tak małe, że kocioł elektryczny z instalacją PV może być nieomal darmowym źródłem ciepła.
Powyższy rysunek prezentuje poglądowy schemat instalacji kotła elektrycznego równolegle z innym kotłem.